Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?

wpis w: Aktualności | 0

Każdy z nas słyszał o profesji, jaką jest zarządzanie nieruchomościami. Niektórzy z nas mogli mieszkać w domu, w którym była osoba spełniająca taką funkcję, inni mogą mieć kogoś takiego wśród rodziny lub przyjaciół. Jednak oczywiście, największą styczność z osobami zajmującymi się zawodowo budynkami mają właściciele, którzy udostępniają swoje powierzchnie pod najem – niezależnie od tego, czy są to mieszkania dla osób prywatnych, czy przestrzenie biurowe lub lokale usługowe.

Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?

Jest to bardzo odpowiedzialne zadanie, do którego potrzebne jest zatrudnienie osoby godnej zaufania oraz sprawdzonej. Do obowiązków zarządcy należy m.in. dbanie o stan techniczny budynku. Oznacza to, że w przypadku sytuacji, w której konieczny jest remont bądź wszelkiego rodzaju renowacje, musi on zlecić całą procedurę fachowcom. Oprócz utrzymania budynku w pełnej sprawności technicznej, ważne jest także dbanie o porządek wewnątrz oraz na zewnątrz budynku.

Nie są to jednak jedyne zajęcia, jakie musi wykonywać ktoś, na barkach kogo spoczywa odpowiedzialność za nieruchomość. Do obowiązków tej osoby należy zajmowanie się pracą biurową – konieczne jest prowadzenie spraw księgowych a także dopilnowanie, żeby wszyscy najemcy wywiązywali się na czas ze swoich terminów płatności. W związku z potrzebą podłączenia mediów do wszystkich lokali, do powinności osoby odpowiedzialnej za budynek należy również wybranie najbardziej opłacalnego dostawcy prądu, Internetu czy telewizji.

Czego nie może zarządca nieruchomości?

Mimo, że osoba, która jest odpowiedzialna za nieruchomość, może reprezentować właściciela i wspólnotę mieszkaniową, jest wiele kwestii, w których nie ma ona prawa głosu i możliwości decydowania. Jedną z nich są sprawy związane z inwestowaniem w daną budynek. To właściciel może wydać odpowiednie dyspozycje, na mocy których powołany do opieki nad budynkiem zarządca będzie prowadził negocjacje bądź dokonywał zakupów – jednak nigdy nie mogą być to samodzielnie podjęte decyzje.